Centra danych, rozwiązania sieciowe

Chmura obliczeniowa – poznaj 3 podstawowe typy

Chmura obliczeniowa – poznaj 3 podstawowe typy

Chmury obliczeniowe to narzędzie, które z roku na rok zyskuje coraz większa popularność. Warto wiedzieć, że chmura chmurze nie równa, a możemy wyróżnić przynajmniej jej trzy typy.

Chmura publiczna

To zewnętrzne data center, obsługiwane przez zewnętrznych dostawców, którzy zapewniają profesjonalną obsługę oraz odpowiednią infrastrukturę (na przykład magazyny i serwerownie). Taki model pozwala na przekazanie odpowiedzialności za zarządzanie danymi, specjalistom z centrum przechowywania danych. W razie usterki to oni powinni podjąć natychmiastowe działania. Z reguły uruchamiają serwery rezerwowe, które pozwalają na stały dostęp do danych, 24 godziny na dobę. To rozwiązanie bardzo wygodne. W przypadku rozrostu naszej bazy danych, by poszerzyć miejsce na serwerach, wystarczy dokupienie u dostawcy dodatkowej przestrzeni.

Chmura prywatna

Wykorzystywana jest jedynie przez pojedynczą firmę lub organizację. Ma jednak elementy wspólne z chmura publiczną. Bywa, że jest umieszczana na serwerach zewnętrznych podmiotów. Z reguły jednak, usługi i infrastruktura znajdują się w sieci prywatnej, na przykład w osobnym pomieszczeniu przedsiębiorstwa. Takie rozwiązania pozwala mieć wszystko pod kontrolą. Z drugiej strony, gdy baza danych osiągnie już pokaźne rozmiary, mogą pojawić się problemy lokalowe, a firma narażona jest na dodatkowe koszty związane z rozbudową serwerowni.

Chmura hybrydowa

To połączenie chmury prywatnej i publicznej. Jej największą zaletą jest możliwość udostępniania i przenoszenia danych pomiędzy tymi dwoma rodzajami chmur. To zwiększa elastyczność działań i daje firmie duże możliwości rozwoju. Jest rozwiązaniem pośrednim, często decydują się na nią przedsiębiorcy, którzy wcześniej korzystali tylko z jednego rodzaju chmury.

Którą chmurę wybrać?

To pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć indywidualnie, w zależności od swoich potrzeb. Nie ma chmury obliczeniowej idealnej, każda ma swoje zalety i wady. Odpowiedni wybór pozwoli jednak na zwiększenie efektywności organizacyjnej przedsiębiorstwa, a także po prostu na komfort i wygodę użytkowania.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *