Centra danych, rozwiązania sieciowe

Światłowód – wynalazek, bez którego nie byłoby Internetu

Światłowód – wynalazek, bez którego nie byłoby Internetu

Światłowód to zamknięta struktura z włókna szklanego. Wykorzystywana jest w medycynie, dekoracji i przede wszystkim w telekomunikacji. Bez niego nie byłoby Internetu, jaki znamy dziś. Struktura światłowodu jest jednak skomplikowana, zwłaszcza, że możemy wyróżnić jego kilkanaście typów.


Szerokie zastosowanie

Światłowody stosowane są obecnie powszechnie w branży telefonii i Internetu. Za ich pomocą dostarczany jest sygnał telekomunikacyjny. Z takiego sposobu przesyłania informacji korzystają najwięksi dostawcy usług w branży, m.in. firma 3s.

Światłowód planarny

Uznawany jest za najprostszy model światłowodu. Składa się z zaledwie trzech warstw. Światło znajduje się w warstwie środkowej na skutek całkowitego wewnętrznego odbicia.

Światłowód paskowy

Struktura tego światłowodu powstaje gdy wiązka w warstwie zostaje ograniczona w dwóch kierunkach. Takie światłowody wykorzystywane są w układach fotoniki i laserach. Często tworzą bardziej zaawansowane konstrukcje i przyrządy, np. multipleksery.

Światłowód włóknisty

To światłowód dielektryczny o przekroju kołowym. Wykonywany jest najczęściej ze szkła krzemionkowego. Alternatywą dla tego rozwiązania może być plastik lub inne szkła. Warto jednak odnotować, że światłowody plastikowe nie są szczególnie wytrzymałe i ich zastosowanie ogranicza się do krótkich odległości. Z reguły maksymalnie do 100 metrów.

Światłowód jednomodowy i wielomodowy

To dwie struktury, które różnią się miedzy sobą grubością szklanego rdzenia. Jednomodowe z reguły mają średnice rdzenia od 8 do 10 mikrometrów. Sygnał w nich wyświetlany ulega jedynie niewielkim przekształceniom. Natomiast światłowody wielomodowe mają średnicę rdzenia 50 lub 62,5 mikrometra. W tym przypadku fala może rozchodzić się wieloma drogami, zwanymi modami (stąd nazwa rozróżnienia światłowodów).

Podziały to technikalia, ważna praktyka stosowania

Podziały światłowodów to aspekt, na który zwracają uwagę przede wszystkim technicy i specjaliści zajmujący się ich instalacją. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika warto jednak pamiętać, że podstawową zaletą światłowodów jest dostarczanie nam najważniejszych usług telekomunikacyjnych i internetowych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *